ВИДЕО: Почна собирањето пред Влада

Од:

Половина час пред закажаниот термин почнаа да пристигнуваат поддржувачите на опозицијата и невладината АЈДЕ кои повикаа на масовен протест против самоволието и партиската директива на Уставниот суд, кој сака да овозможи амнестија за изборен криминал и педофилија.

Просторот пред Уставниот суд го зазедоа административци кои по наредба на ВМРО-ДПМНЕ поставија шатори иако овој контрапротест не е пријавен во МВР.
12834816_10207467730024184_2137769520_n

Од АЈДЕ веќе ја повикаа полицијата да им овозможи да протестираат на најавениот простор во најавеното место, односно пред Уставниот суд.12834639_10207467740144437_763302764_n

Од опозицијата која целосно го поддржа протестот против петмината уставни судии, најавија дека сепак ќе се упатат кон Уставниот суд. Протестот е закажан во 18 часот пред владата каде се забележувааѕ силни полициски сили.

Би можело да ве интересира

АЈДЕ: Уставот е мртов! Борбата продолжува!

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Устав без држава не бидува

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Напнато пред Уставен суд, полицијата ја стопира колоната со демонстранти

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Огромна колона тргна кон Собранието и Уставен суд

Емир Латифовиќ

„АЈДЕ“ бара да се повлечат контрадемонстрантите од пред Уставен суд

Емир Латифовиќ

Стевче повикува, ВМРО-ДПМНЕ се организира за протест пред Уставен

А1он