(ФОТО) Напнато во Октиси: Жителите не дозволуваат изградба на црква

Од:

Во струшкото село Октиси претпладнево е напнато во обидот да биде поставен камен темелник на црквата Свети Димитрија во селото, за што локалните жители и иницијативниот одбор ги има сите потребни дозволи.

Локалните жители од муслиманска вероисповест не дозволуваат поставување на камен темелникот за изградба на црквата поради што ситуацијата е напната и крајно тензичнa, информираат за А1он жители на Струга кои се во селото.

oktisi (2)

Со цел спречување на поголем иницидент има присуство и на поголема група на полициски специјалци.

Според кажувањата на еден жител на Струга, жителите од муслиманска вероисповест стоеле со арапски знамиња и не дозволуваке да се реализира овој чин.

oktisi (3)

Во Октиси полицијата во моментот делува превентивно и е во близина и оневзможува да се судрат. Во моментот нема никаков физички инцидент меѓу присутните рече Стефан Димовски портарол на СВР Охрид.

oktis

Би можело да ве интересира

Жителите на струшко Октиси: Не дозволуваме сеча на шумата околу изворите, ќе ги браниме со жив штит

Божиновска: Комисијата никогаш не спомнала трампа на верски објекти во Октиси и Прилеп

Емир Латифовиќ

Божиновска: Градежните работи започнати во Октиси се согласно законите и урбанистичкиот план

Ана Ололовска

Јанкулоска: Дијалогот е единствен начин за надминување на проблемот со изградбата на црква во Октиси

Ана Ололовска

Тимотеј е оптимист дека по смирување на страстите ќе започне изградбата на црквата во Октиси

Ана Ололовска

Нов обид за надминување на проблемот со изградба на црква во Октиси

Ана Ололовска

2 comments

JAS 25/08/2013 - 12:28 at 12:28

I ova e vece videno. Sekogas koga nesto ne cini tender-beg koalicijata predizvikuva megunacionalni sudiri.
I neodamna Ali indirektno toa go najavi.
Samo sto sega ne e vo Skopje

Reply
JAS 25/08/2013 - 14:40 at 14:40

I plus toa samo pred nekolku dena Grujo bese vo Oktisi!!!!

Reply

Leave a Comment

thirteen − 10 =