ФОТО: На дрвјата низ Скопје им никнаа очи од страв да не ги исечат

Од:

На дрвјата низ Скопје им никнуваат очи, ококрени и во страв дали им се приближува сечата на зеленило низ градскиот центар. Во неколку зелени крошни покрај булеварот „Партизански одреди“ од денес може да се забележи дека дрвјата ѕиркаат.

Граѓаните кои се грижат за зеленилото велат дека им израснале од страв да не ги исечат и за да се пазат сами.

10518703_10205985239502695_4307783479708701882_n

Оваа хумористична акција треба да ги освести градските власти од штетните последици по уништувањето на зеленилото во Центар, откако Град Скопје дозволи сечата на дрвја да се прошири на повеќе локации и да уништи неколку паркови.

11252557_10205985239662699_7513458833215107268_n

10985421_10153414924934138_3502360115356550822_n

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Да умреме како мажи, ама да не живееме како глувци – активисти од Гази Баба не дозволуваат депонија на штетен отпад

Искра Манојлоска

Гази Баба забранува отворање нови фабрики-загадувачи во општината

Жарко Настоски

Жителите на дел од „Партизанска“ во вторник без вода

Жарко Настоски

Град Скопје: Почнуваме со летна градежна офанзива на 11 локации

Ландов

За Задушница ќе се затвораат улици кај гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров

Жарко Настоски

Скопските пожарникари покажаа што може да се прави со новата скала од 45 метри

Жарко Настоски

Leave a Comment

11 + fifteen =