Филипче: Во 2022 година 5% зголемување на платите на сите вработени во здравство

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска одржа работен состанок со синдикалните здруженија на здравствените работници, на кој се потпиша анекс на колективниот договор, според кој, во годината што следува е предвидено да се реализира зголемување на платите за пет отсто за сите вработени во здравството. Вкупно 600 милиони денари се издвоени за оваа намена за 2022 година, соопшти Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Во изминатите четири години, како што се посочува, оваа Влада го врати достоинството на лекарите и медицинскиот персонал.

– Основната плата на лекарите специјалисти ја зголемивме за 40 отсто, на медицинските сестри меѓу 20 отсто и 23 отсто, на општите лекари за 25 отсто, а на здравствени соработници за 15 отсто. Платите на лекарите специјалисти некаде се дуплирани. Го корегиравме коефициентот за дежурства. На младите колеги специјализанти им овозможивме здравствено осигурување, платени дежурства и месечен надомест во висина на основна плата на општ лекар. Граѓаните заслужуваат најдобра медицинска нега, а здравствените работници достојни услови за вршење на нивната дејност, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Приватното здравство се обединува во Комора, за подобри услуги на граѓаните и деловен развој

Ана Ололовска

Препораки во пресрет на празниците: Храна и пијалаци во умерени количини, без пиротехника и оружје

Ана Ололовска

Пациент запалил цигара во болничка соба за кислородна поддршка, навремена реакција спречила експлозија

Ана Ололовска

Охридска трансфузиологија како од хорор филм, дарителите на крв коментираат: „Поскоро ќе повратиш, па ќе даруваш крв“

Кристијан Ландов

Здравство демантира: Брза помош не се приватизира туку се озаконуваат приватниците кои и сега ја нудат истата услуга

МЗ: Смртноста на предвреме родените бебиња намалена од 26 отсто на осум отсто

Ана Ололовска