Филипче: Состојбата е критична, есенскиот бран „коси“ и никој не е поштеден

Од:

Министерот за здравство, Венко Филипче, откако дневните статистики покажуваат рекорден број на починати лица од коронавирус, посочува дека состојбата станува исклучително критична и сериозна. Тој упати и порака дека мора ова да се сфати сериозно и да се почитуваат мерките за заштита.

„Денеска за жал, имаме досега најголем број на починати, 22 пациенти ја изгубија битката со Ковид-19. Регистрираме рекордни 30% позитивни од тестирани лица, а речиси 600 пациенти се хоспитализирани на инфективните одделенија во земјата. Состојбата со вирусот е исклучително сериозна и критична, притисокот врз болниците и медицинскиот кадар е огромен. Есенскиот бран на вирусот „коси“ низ цела Европа и светот, никој не е поштеден. Молам да се сфати многу сериозно дека од секој еден од нас зависи како ќе го надминеме овој бран. Очекувам итно и по скратена постапка да се донесат сите мерки и законски измени. Повикувам на максимална одговорност на секој поединец и почитување на сите мерки за заштита“, напиша Филипче.

Би можело да ве интересира

Филипче се сретна со директорите на ковид-центрите околу новите капацитети

Жарко Настоски

Кризниот штаб во Берово со нови мерки по зголемениот број заболени од Ковид-19

Жарко Настоски

Повторно десетмина починати од коронавирус во Скопје, близу 10.000 луѓе се заразени во главниот град

Жарко Настоски

Од Ковид-19 починале уште 35 лица, регистрирани 387 новозаразени

Жарко Настоски

Д-р Грозданова: Се очекува Македонија да ја добие вакцината против Ковид-19 во првите месеци од 2021 година

Жарко Настоски

Ангелов: Ситуацијата е под контрола, армијата и полицијата превентивно ќе ги обезбедуваат болниците

Жарко Настоски