Филипче се сретна со шведската амбасадорка Бенгтсон

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон. На средбата стана збор за состојбата со коронавирусот, како и за идни можности за соработка и поддршка со персонал. Шведска е наш пријател и голем поддржувач во борбата со Ковид-19, објави на својата ФБ страница Министерството за здравство.

Шведска е наш пријател и голем поддржувач во борбата со Ковид-19. На денешната средба, министерот за здравство доц. д-р…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Четврток, 24 септември 2020

Преку Дирекцијата за заштита и спасување како главен координатор на европскиот механизам за цивилна заштита од почетокот на кризата со Ковид-19, Ханс Јорген Михаел Селберг, медицински техничар од Шведска, еден месец им помагаше на своите колеги на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, информираат од Министерството.

Би можело да ве интересира

Филипче: Благодарност до граѓанските организации кои и во ковид криза ни помагаат – тогаш кога е најпотребно

Ана Ололовска

Филипче до колегите: Целиот товар е на вашиот грб, ја заслужувате најголемата почит

Ана Ололовска

За еден месец преку 1.820 прегледи и контроли во мобилната амбуланта на Клиниката за пулмологија

Ана Ололовска

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Ана Ололовска

Студентите од шеста година по општа медицина ќе им помагаат на своите колеги епидемиолози

Ана Ололовска

Светски ден на одржување хигиена на рацете: Задолжително да се мијат често

Ана Ололовска