Филипче: Пациентот на кој во средата му беше трансплатирано срце полека се опоравува

Од:

Во одделот за интензивна нега при Универзитетската клиника за кардиохирургија, постепено се опоравува пациентот на кој му беше трансплантирано срце во средата, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Тој на својот фејсбук профил истакна дека е задоволен од завршената операција и се заблагодари на хуманоста на семејството на починатата донорка.

-Благодарение на хуманоста на фамилијата и гестот на починатата донорка, сега тој е во нова надеж за подобро здравје. Му посакувам брзо враќање во секојдневните навики и рутини, а пред се, успешно оздравување, стои во објавата.

Трансплантацијата на срце што беше извршена завчера е петта во државава.

Би можело да ве интересира

Филипче не ги разрешува директорите на тетовската болница во избори, иако Зибери и Цаца ги смени среде кампања

Кристијан Ландов

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Ана Ололовска

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Филипче и на Хасани

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче место да трча да ја зголеми вакцинацијата, ја трча кампањата на малите зоранчиња

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче бил предупреден за лошиот квалитет на модуларните болници, но не реагирал

Филипче: Не бегам од одговорност, но здравствениот систем е комплексен и мора да се менаџира