Филипче: Пациентот на кој во средата му беше трансплатирано срце полека се опоравува

Од:

Во одделот за интензивна нега при Универзитетската клиника за кардиохирургија, постепено се опоравува пациентот на кој му беше трансплантирано срце во средата, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Тој на својот фејсбук профил истакна дека е задоволен од завршената операција и се заблагодари на хуманоста на семејството на починатата донорка.

-Благодарение на хуманоста на фамилијата и гестот на починатата донорка, сега тој е во нова надеж за подобро здравје. Му посакувам брзо враќање во секојдневните навики и рутини, а пред се, успешно оздравување, стои во објавата.

Трансплантацијата на срце што беше извршена завчера е петта во државава.

Би можело да ве интересира

Уште една трансплантација на црн дроб, бубрези и коскени ткива на Хируршките клиники

Мојсова: Уште 15 пациенти чекаат црн дроб, храброст е да се легне на операционен стол

Првиот пациент со трансплантиран црн дроб од починат донор заминува дома со шанса за нов живот

Ана Ололовска

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

Катерина Павлова-Николовска