Филипче: Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце пуштен на домашно лекување

Од:

Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце од денеска е пуштен на домашно лекување. Само седум дена по операцијата тој се чувствува одлично, објави вечерва на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.

Тој уште еднаш изразува голема благодарност до семејството кое прифати да се донираат органите од нивниот близок.

-Ова е петто трансплантирано срце за година и половина и четврто од почетокот на годината. За истиот период се трансплантирани 15 бубрези, а направена е и првата експлантација и трансплантација на коскени ткива, напиша Филипче.

Би можело да ве интересира

Уште една трансплантација на црн дроб, бубрези и коскени ткива на Хируршките клиники

Мојсова: Уште 15 пациенти чекаат црн дроб, храброст е да се легне на операционен стол

Првиот пациент со трансплантиран црн дроб од починат донор заминува дома со шанса за нов живот

Ана Ололовска

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

Катерина Павлова-Николовска