Филипче: Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце пуштен на домашно лекување

Од:

Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце од денеска е пуштен на домашно лекување. Само седум дена по операцијата тој се чувствува одлично, објави вечерва на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.

Тој уште еднаш изразува голема благодарност до семејството кое прифати да се донираат органите од нивниот близок.

-Ова е петто трансплантирано срце за година и половина и четврто од почетокот на годината. За истиот период се трансплантирани 15 бубрези, а направена е и првата експлантација и трансплантација на коскени ткива, напиша Филипче.

Би можело да ве интересира

Филипче не ги разрешува директорите на тетовската болница во избори, иако Зибери и Цаца ги смени среде кампања

Кристијан Ландов

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Ана Ололовска

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Филипче и на Хасани

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче место да трча да ја зголеми вакцинацијата, ја трча кампањата на малите зоранчиња

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче бил предупреден за лошиот квалитет на модуларните болници, но не реагирал

Филипче: Не бегам од одговорност, но здравствениот систем е комплексен и мора да се менаџира