Филипче: Нема да отстапиме од тоа децата кои се примаат во градинките и училиштата да бидат вакцинирани

Од:

Нема да отстапиме од тоа сите деца кои се примаат и во градинките и во основните училишта да бидат вакцинирани. Не смееме кога ги имаме сите инструменти во рацете, кога тоа е пропишано со закон задолжително да се даде таа потврда за вакцинација, да замижиме или да направиме пропуст, па да ни се случуваат вакви епидемии со смртни случаи, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Посочи дека во неделата по инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски имале неформална средба со министерот за образование и наука, Арбер Адеми и со министерката за права Рената Дескоска, на која биле присутни и повеќе пратеници, дел од кои се доктори.

– Разменивме мислења. Министерот за образование сакаше тоа прашање да го постави денеска на седницата на Владата за да добиеме и соодветни правни мислења од Секретаријатот за законодавство. Верувам дека до крајот на денот ќе излеземе со усогласено мислење. Верувам дека до утрешниот ден ќе имаме еден усогласен став, додаде Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по промоцијата на 12 нови возила за Итната медицинска помош.

Би можело да ве интересира

Здружение „Од нас за нас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Ана Ололовска

Протест против насилството врз здравствените работници и пред стара Градска болница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новинарите го прашаа Филипче зошто дошол на протестот

Виктор Јованов

(ВИДЕО) Протест против насилството врз медицинарите: Следниот протест ќе започне и нема да заврши, ова е последно предупредување

Виктор Јованов

ВИДЕО: Започна протестот на Клиника против насилството врз медицинските работници

Виктор Јованов

Протест против насилството врз здравствените работници

Ана Ололовска