Филипче не размислува да поднесе оставка од функцијата

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека не размислува да поднесе оставка од функцијата, по последните случувања во партијата и по поразот на СДСМ на локалните избори.

„Не, не размислувам во таа насока“, кратко одговори тој.

Филипче на денешната прес-конференција не сакаше ниту да коментира до каде е истрагата и дали ќе има одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница пред два месеци, кога загинаа 14 лица.

На новинарското прашање дали целата одговорност се сведе на еден продолжен кабел, Филипче изјави: „Тоа е прашање за обвинителството, јас тука немам увид во информациите“.

Би можело да ве интересира

Филипче пред заминување: Најмногу жалам што не успеавме да го почнеме новиот клинички центар

Маја Илиевска-Пачемска

Се размислува за задолжителна вакцинација, мерките со кои работодавачи требаше да тестираат вработени се повлечени

Кристијан Ландов

Филипче: Се разгледуваат мерки кои нема да ги загрозуваат работните места на граѓаните

Мери Јордановска

Двајца од повредените во автобуската несреќа денеска се транспортираат во Македонија

Мери Јордановска

ПЦР тестовите за невакцинираните работници ќе ги плаќаат работодавачите

А1он

Филипче: Соочени сме со огромен ризик да имаме нов силен бран, верувам синдикатите ќе сфатат колку се битни мерките

А1он