Филипче: Досега се регистрирани вкупно 62 случаи на заразна жолтица

Од:

Досега се регистрирани вкупно 62 слуачи на заразна жолтица, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

– Имаше повеќе работни средби од страна на експерти од Институтот за јавно здравје и најбитно е тоа што нема епидемиолошка поврзаност на случаите, туку сите тие се поединечни и во повеќе школи, што значи дека не е изворот школите, туку е донесена жолтицата од надвор. Будно се прати сиутацијата. Морам да апелирам и да препорачам заразната жолтица е болест на нечисти раце. Апелирам до децата, задолжително да ги мијат рацете, заради тоа што е начинот на кој што оваа болест се спречува односно не се појавува, изјави Филипче.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска присуствуваше на отворањето на четвртото Роса школо за родителство во Здравствениот дом во Струмица.

Би можело да ве интересира

Презентација „Леукемија болест што се лекува“: 84 проценти од децата со акутна лимфобластна леукемија може да бидат излекувани

Ана Ололовска

Во Битола, сурогат мајка на 51 година донесе близнаци на својата ќерка

Ана Ололовска

Со американска донација ќе се реновира здравствениот дом во Пробиштип

Февруари – месец на пациентите со ретки болести

Ана Ололовска

Првпат во државава извршено породување во вода во болница во Битола

Предраг Петровиќ

Филипче во Велес: Сите жени со рак на дојка денес имаат терапија, набавивме нови 30 биолошки лекови