Фатен дрвокрадец во Радовиш

Од:

Во акција на Шумската полиција и полициски службеници од Полициската станица во Радовиш денеска е откриен дрвокрадец, кој со запрега превезувал буково огревно дрво.

Дрвокрадецот е откриен на влезот во Радовиш од планината Плачковица на улицата „Коџа Баир“.

Во реализирањето на акцијата присуствуваше и градоначалникот на Радовиш, Герасим Конзулов.

-Како градоначалник и општина силно ги поддржуваме акциите за откривање дрвокрадци. Апелирам до граѓаните да не купуваат дрва од дрвокрадци и со тоа да дадат свој придонес во спречувањето на дрокрадството, рече градоначалникот Конзулов.

Во последниот период, посебно кога во сила е забраната за движење на граѓаните, зачестија кражбите на огревно дрво во Струмичко и Радовишко, но засилени се и контролите од страна на Шумската полиција и притоа се откриени повеќе дрвокрадци.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Патот Штип-Радовиш се гради со брза динамика, граѓаните од југоистокот ќе патуваат побрзо

Десет кривични пријави против дрвокрадците кои претепаа полицијаци

А1он

Фрактури на черепот, на лицето и на подлактицата има полицаецот нападнат од дрвокрадци во велешко

Маја Илиевска-Пачемска

Се утврдуваат причините за сообраќајката со смртни последици кај Радовиш

Ана Ололовска

Во Домот за стари лица во Радовиш седум штитеници и тројца вработени инфицирани од коронавирус

Ана Ололовска

Кожена јакна ја затна канализацијата во Радовиш

Ана Ололовска