ВИДЕО: Евакуации во Македонија, по невремето кое поплави домови

Од:

Поројните дождови донесоа и поплави во домовите на жителите на Општина Долнени. Ситуацијата ескалирала, додека Центарот за управување со кризи информира дека има поплавени места и евакуација на жители. Истовремено, поплавени се и улици во повеќе градови, меѓу кои и Тетово од каде се објавени снимки. Центарот за управување со кризи посочува дека до овој момент, нема настрадани во ниту едно населено место.

„Водата во поплавените населени места се повлекува. Поголем дел од општина Долнени се без електрична енергија, но не поради дефект туку превентивно е исклучена струјата да заштитат луѓето и мрежата. Екипи од ЕВН се на терен и ја следат ситуацијата. Екипата од ТППЕ Прилеп работела на испумпување на вода од подрум во маркет во с. Лажани. До овој момент нема ниту повредени ниту настрадани“, велат од ЦУК.

Тие посочија дека градоначалникот на општината информирал за евакуацијата.

„Според последните информации добиени од Градоначалникот на ЕЛС Долнени заради поплавувањето на подрумските простории на куќи се врши евакуација на загрозените жители на с. Лажани со помош на трактори. Во моментот ангажирани се 2 багери, од ТППЕ Прилеп испратена е екипа со 3 пожарникари со 1 теренско возило“, додава ЦУК.

Поројните дождови, поплавија улици и ширум Тетово. Жителите објавија и снимки на кои се гледа состојбата во градот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невремето во Калифорнија пустоши се пред себе

Горан Наумовски

ЦУК: Починатото лице било горе на вагонот и се запалило од силен струен удар

Катерина Павлова-Николовска

Ангелов: ЕВН ја исклучил струјата во Џевахир, имало бремена жена во лифт во една од кулите

Орце Костов

Со ратрак евакуирани група млади од Попова Шапка

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Луѓе и автомобили неконтролирано се лизгаат по замрзнатите улици во САД

ВИДЕО: Расте бројот на жртви од снежната бура во САД, измерени и минус 39 степени