ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Од:

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

– Станува збор за далекусежна работа, нема да дискутираме за француската иницијатива денеска, ќе се навратиме на политиката на проширувањето и ќе испратиме силна порака до земјите од западниот Балкан дека ЕУ ќе исполни и ќе се наврати на прашањето идната пролет, изјави министерката Тупураинен, која претседава со денешниот министерски состанок и која го одредува дневниот ред на дискусиите.

Министрите ќе разговараат за состојбата со проширувањето откако одлуката за почеток на преговорите со Северна Македонија беше блокирана од страна на Франција во октомври, но нови предлози не може да има сѐ додека не стапи на сила новиот состав на Европската Комисија.

-Добро е што земјите членки имаат предлози, тоа помага да се одржи процесот, но потребна ни е нова Комисија за да можеме конечно да постигнеме едногласна одлука, денес ќе испратиме силна порака дека ЕУ нема да сврти грб, изјави финската министерка.

Би можело да ве интересира

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

Татјана Ташкова

Шекеринска-Шидер: По успехот во НАТО очекуваме вреднување на сработеното и од ЕУ

Будимпешта: Балканските држави заслужуваат шанса за членство во ЕУ

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на лидерите на ЕУ

Ана Ололовска

Мајо: Италија ги поддржува Скопје и Тирана на европскиот пат

Европската комисија претстави Европски зелен план за спас на планетата