ЕПИ ќе ги презентира резултатите од дебатната анкета Како и зошто во ЕУ

Од:

Институтот за европска политика (ЕПИ) денеска во Скопје, во пресрет на објавувањето на Стратегијата за проширување на Западниот Балкан од страна на Европската комисија, ќе ги презентира податоците од дебатната анкета „Граѓаните прашуваат: Како и зошто во ЕУ“ што ја спроведе лани во ноември.

– Дел од темите кои ќе бидат презентирани се општите ставови за ЕУ, демократските и економските придобивки, како и ставовите на граѓаните околу проблемот со името. Податоците кои ќе бидат презентирани го претставуваат мислењето на граѓаните пред и по детално запознавање со темите покриени во анкетата, велат од ЕПИ.

Би можело да ве интересира

Гир: Постојат многу шпекулации во медиумите, но важно е да се договори преговарачката рамка и меѓувладината конференција

Ана Ололовска

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија останува на ставот за преговарачката рамка

Ана Ололовска

Димитров во францускиот Сенат: Потврдена поддршката од Франција за нашата европска иднина

Ана Ололовска

Холштајн: Отворањето на преговорите со С.Македонија е во интерес на сите

Ана Ололовска

ЕУ нема да се меша во спорот меѓу Македонија и Бугарија

Искра Манојлоска

Интензивна дипломатска активност за осигурување на првата Меѓувладина седница со ЕУ во декември

Ана Ололовска