Експертите кои подготвија стручен труд за дебатите за уставни амандмани ќе добијат по 20 илјади денари

Од:

Експертите кои подготвија стручен труд што го презентираа на јавните дебати организирани за нацрт-амандманите на Уставот ќе добијат хонорар во висина од 20 илјади денари.

За нив, како што денеска беше соопштено на прес-конференција од страна на владините портпароли, се обезбедени средства.

– Владата обезбеди хонорар за експертите кои подготвија стручен труд во рамки на јавните дебати. Износот на тој хонорар е 20 илјади денари. На оние на кои им нарачавме да достават експертиза, односно стручен труд. Тие добија хонорар, а не сите учесници, појасни владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Би можело да ве интересира

Заев во Струга: Денеска е пуштен најголемиот ИПАРД проект во истoријата во Струга – За прв пат не враќаме пари туку ќе бараме повеќе од ЕУ

Ана Ололовска

Османи: Европските интеграции остануваат највисок приоритет на земјава

Ана Ололовска

Османи: Македонската и српската влада го усвоија Договорот за граничниот премин Лојане – Миратовце

Ана Ололовска

Владата ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори

Ана Ололовска

Владата го усвои дополнетиот буџет за 2020 година, прифатени 12 амандмани

Ана Ололовска

Заев: Сите политичари да бидат одговорни за препораките од УНЕСКО

Ана Ололовска