Едно лице потешко повредено во сообраќајка во Скопје

Од:

Сопатник во моторно возило се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 16 сообраќајки во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест полесно се повредени осум лица, во девет сообраќајки е причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и исклучила од сообраќај 28 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 18 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца почетници, како и 19 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и шест возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден возач за неправилно престројување, двајца возачи за неправилно престигнување, 17 возачи за не користење заштитен шлем, летворица возачи за не носење сигурносен појас и 14 возачи користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Затекнати биле 70 непрописно паркирани возила, а со специјалното возило „пајак“ биле отстранети 64 возила.

Би можело да ве интересира

Во Скопје изминатите три дена пајакот подигнал 125 возила

Ана Ололовска

Три лица повредени во сообраќајка кај Струмица

Драган Поповски

Возач удрил во петгодишно девојче во Пробиштип по што го напуштил местото

Драган Поповски

Камион „ивеко“ излетал од пат, возачот тешко повреден

Ана Ололовска

За една недела отстранети 231 непрописно паркирани возила

Ана Ололовска

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на автопатот Штип-Миладиновски, пред Свети Николе

Ана Ололовска