Едно лице под истрага за разбојништво во Крива Паланка

Од:

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дeка сторило кривичнo делo – разбојништво.

Осомничениот 24-годишен жител на Крива Паланка, на 4 јуни влегол во стан во сопственост на едно оштетено лице и одзел туѓи подвижни предмети со намера противправно да ги присвои.

Тој во станот влегол преку незаклучена врата и од сопственикот кој бил во домот побарал пари. Оштетениот одбил да му даде пари, по што осомничениот започнал да го удира со раце и нозе по целото тело. Од ударите оштетениот се здобил со тешки телесни повреди – контузија на глава, контузија на мозок и фрактура на носот. Потоа осомничениот со нож се заканил, повторно барајќи пари од оштетениот. Бидејќи повторно не успеал во намерaта, со употреба на сила извршил пребарување низ џебовите на жртвата и одзел 370 денари, по што избегал.

Судијата на претходна постапка од Основниот суд во Куманово го прифати предлогот на јавниот обвинител и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Побаран притвор за лице кое чувало рачна бомба во Арачиново

Ана Ололовска

Министерството за култура со осуда за оштетувањето на Аквадуктот

Непознат сторител го оштетил скопскиот Аквадукт

Обвинение за 29-годишен скопјанец кој украл возило и нападнал полицајци

Ана Ололовска

Уапсено лице од тетовско Копанце, кај кого се пронајдени пушка, пиштол и куршуми

Ана Ололовска

Ширум светот уапсени 337 лица поради детска порнографија