Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Од:

Едно лице загина, а три се потешко во четири од вкупно 24 сообраќајни несреќи што викендов се случиле на подрачјето на Град Скопје.

Според податоците на СВР Скопје, полицијата викендот санкционирала 19 возачи кои управувале под дејство на алкохол, 55 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и пет почетници.

Од сообраќај се исклучени 242 возачи поради поголема брзина од дозволената и 39 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање се издадени 151 казна, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 97 возила.

Казнети се 11 пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, 14 возачи кои поминале крстосница на црвено светло, седум за неправилно престројување, 10 за неправилно престигнување, девет за не носење сигурносен појас од страна на возачите за време на управување на моторно возило и 25 за користење на мобилен телефон за време на управување на мототрно возило.

Би можело да ве интересира

Двајца потешко повредени во сообраќајка во Виница

Автомобил удри 10-годишно дете на „Мито Хаџи Василев-Јасмин“

Ана Ололовска

Сообраќајка во Аеродром, „рено“ удри во столб

Ана Ололовска

Во сообраќајката кај Пуста Кула возило удрило во камион, повредената жена во тешка состојба

Ана Ололовска

Татко и малолетна ќерка повредени во верижниот судар на автопатот Велес – Скопје, сообраќајот уште во прекин

Ана Ололовска

Затворен за сообраќај автопатот кон Штип кај наплатна рампа Миладиновци

Ана Ололовска