Еден загинат и десет повредени, 16 сообраќајки вчера во Скопје

Од:

Загинат возач, тешко повреден пешак и девет полесно повредени, е билансот од двете од вкупно 16 евидентирани сообраќајни несреќи на подрачјето на СВР Скопје во изминатите 24 часа во Скопје.

Сообраќајната полиција исклучила од сообраќај тројца возачи почетници, 24 лица пред да се стекнат со право на управување моторно возило, а исклучени се и 17 нерегистрирани возила.

Изречени се 85 мерки за непрописно паркирање, а „пајакот“ подигнал 50 возила.

Санкционирани се 50 двајца пешаци кои поминале коловоз надвор од пешачки премин, деветмина возчаи за поминување крстосница на црвено светло, двајца за недавање првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, како и шест лица за некористење заштитен шлем односно кацига.

Би можело да ве интересира

Во Скопје изминатите 24 часа 13 сообраќајки со осум повредени

Ана Ололовска

Во осум сообраќајки вчера во Скопје, две лица повредени

Ана Ололовска

Дел од „Илинденска“ со посебен сообраќаен режим поради снимање на филм

Ана Ололовска

За една недела отстранети 221 непрописно паркирано возило од јавните површини во Скопје

Ана Ололовска

Триесет и три сообраќајки викендов во Скопје, 24 лица повредени

Ана Ололовска

Казнети 33 возачи за пречекорување на брзината во Скопје

Ана Ололовска