Еден оди, 12 води, Талат Џафери во Кина

Од:

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потпретседател, координатори, генерален секретар, шеф на пратеничка група за соработка, шеф на кабинет, преведувач, соработници и собраниска администрација, 13 члена делегација од Собранието отиде на неколкудневно патување до Кина за да ги унапредува односите со оваа земја.

Тоа значи 13 повратни авиобилети до Кина, хотелско сместување, огромни дневници. Колку чии ова патешествие? На почетокот на месец јуни Талат Џафери беше во посета на Швајцарија, во месец мај беше во Австрија и Италија, а претходно собраниска делегација која тој ја предводеше беше во Литванија, Романија, Шкотска и Црна Гора.

Колку ваквите скап патувања навистина имаат оправданост и каков е бенефитот за граѓаните? Речиси никаков, освен што ќе се прошетаат на државен трошок.

Како што известуваат од Собранието за посетата на Кина, акцент на средбата со потпретседателот на Националниот комитет на Народната политичка консултативна конференција била економската соработка. Прашање е кои се ингеренциите на спикерот во економската сфера.

На средбата со претседателот на Секинеското Народно Собрание Ли Џангшу, освен честитки и фрази е наведено дека Џафери се согласил со својот хомолог дека, иако двете држави остваруваат успешна соработка на полето на образованието, науката, земјоделството, туризмот, медицината и други области, постојат уште многу можности за интензивирање и збогатување на соработката. Останува нејасно кој и што е посочениот хомолог.

Би можело да ве интересира

Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

Татјана Ташкова

САД го повлекуваат зголемувањето на царините на кинеската стока

Ана Ололовска

ВИДЕО: Моментот на експлозија во ресторан во Кина, загинаа девет, повредени се 10 лица

Татјана Ташкова

САД и Кина со напредок за трговскиот договор

ВИДЕО: Се урна мост во Кина, скршени автомобили, тројца мртви

Кина со обвинувања до „Епл“ дека ги помага демонстрантите во Хонг Конг

Ана Ололовска