Џафери во официјална посета на Словенија

Од:

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од вчера присуствува во официјална посета на Република Словенија.

Во состав на Делегацијата предводена од претседателот на Собранието се и членовите на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Словенија, Фросина Ташевска – Ременски, потпретседател на Собранието на Република Македонија и член на Групата за соработка, Нада Ципушева, претседател на Групата за соработка со Парламентот на Република Словенија и Шпреса Хадри, исто така член на Групата за соработка.

Во рамките на официјалната посета, претседателот на Собранието на Република Македонија ќе се сретне со претседателот на Државниот Збор на Република Словенија, Дејан Жидан, со претседателот на Република Словенија и претседателот на Владата на Република Словенија.

Покрај тоа, ќе се сретне со членовите на Комитетот за надворешна политика, Комитетот за ЕУ работи, Комитетот за одбрана, Групата на пријателство со Република Македонија и со министерот за надворешни работи на Република Словенија.

Во Програмата за посета е предвидено и обраќање пред пратениците на Државниот Збор и средба со координаторите на пратеничките групи. Посетата како што најавија од кабинетот на претседателот ќе заврши утре.

Би можело да ве интересира

Џафери за српска „Политика“: Докажавме дека Албанец на значајна позиција не е бауч

Ана Ололовска

Џафери: Слободата на изразување на мајчин јазик игра суштинска улога во заштитата на сите други права

Зекири: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја обновија криминалната коалиција

Предраг Петровиќ

Пендаровски, Спасовски и Џафери ручаа кај г.г. Стефан за неговиот именден и за Божиќ

А1он

Џафери: Протоколот на НАТО ќе се ратификува пред да се распишат изборите

А1он

Каракамишева бара да се поништи Договорот од Преспа и сите акти потпишани од Талат Џафери

А1он