Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

Од:

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска одржа редовна средба со претставниците на медиумите. На брифингот со новинарите, тој информираше дека во изминативе две години, во Собранието се одржани вкупно 83 седници од кои 54 завршени и 54 незаврешни собраниски седници. Од вкупно 973 точи на дневен ред на пленарните седници, над 80 точкни не се разгледани. Како што информираше претседателот Џафери, матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница.

Претседателот Џафери посочи дека според собранискиот Деловник пратениците имаат право и должност да присутвуваат на седниците на Собранито и да учествуваат во работата и во одлучувањето. Најави дека најверојатно од процесот „Жан Моне“ ќе произлезе нов собраниски Деловник во кој ќе биде допрецизирани правата и обврските во врска со присуството на седиците на народните избраници.

Претседателот информираше дека, по повод по повод Денот на Републиката 2 Август – Илинден ќе учествува на одбележувањето на државниот празник во Пелинце.
Во однос на работата на Собранието, претседателот Џафери информираше дека пратениците по 2 август заминуваат на колективен одмор и во тој период нема да има седници. Доколку има итни и неодложни прашања на дневен ред, не ја исклучува можноста за нивно повторно собирање.

Пратениците се очекува да се вратат на работа на крајот на месец август. Првата нова наредна седница, претседателот на Собранието планира да ја закаже на 13 септември. Дотогаш Собранието ќе работи по дневниот ред на веќе почнати седници, а ќе заседаваат и работните тела.

Би можело да ве интересира

Џафери: Моите деца имаат исто право на работа како сите други, се прави сензација

Катерина Павлова-Николовска

Џафери: Се надевам дека денеска ќе заврши дебатата за разрешување на министрите

Пирц Мусар: Уставните измени се предуслов за следната фаза од евроинтеграциите

ВМРО-ДПМНЕ: Деспотот од Форино не признава Устав

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

Се нижат познанствата на Абази со ДУИ, Талат Џафери не спори дека се познава со новиот шеф на ОЈО-ГОКК

Кристијан Ландов