Џафери: Изборите ќе бидат невообичаени, ќе мораме сите најдисциплинирано да се придржуваме на мерките

Од:

Претседателот на Собранието, Талат Џафери соопшти дека синоќа го потпишал Решението за изменување и дополнување на Решението за распишување на предвремените избори.

Консензуалниот датум на власта и опозицијата, како што наведува Џафери, е 15 јули 2020 година.

Според него, овие избори нема да бидат вообичаени зашто нема да има вообичаена изборна кампања, а сите грашани, поради ситуацијата со КОВИД-19 ќе мора да се придржуваат до мерките и препораките за заштита.

-Со оглед на тоа што наметнатите, неприродни услови со КОВИД-19, го одложија спроведувањето на предвремените парламентарни избори претходно закажани за 12 април 2020, известувам дека имаме нова ситуација. Имено, како што ви е веќе познато, политичките лидери во Република Северна Македонија постигнаа договор за закажување нов датум за одржување на предвремените парламентарни избори. Консензуалниот датум на власта и опозицијата е 15 јули 2020. Овие избори ќе бидат невообичаени по тоа што нема да има вообичаена изборна кампања, меѓутоа, тоа што е поважно и на кое ќе мораме сите да се придржуваме на најдисциплиниран начин се мерките и препораките на Министерството за здравство, со цел да се заштити здравјето и животот на граѓаните.

Решението за изменување и дополнување на Решението за распишување на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија на 15 јули 2020 година е архивирано и пратено до Државната изборна комисија, до Министерството за надворешни работи и Министерството за правда, со што се запазуваат роковите за деновите утврдени во Уставот.

Би можело да ве интересира

Собранието донесе одлука за распишување конкурси за членови на советите на АВМУ и на МРТ

Спасовски: Претходното раководство на МВР смислувало заговор за атентат на Груевски

Габриела Димковиќ-Мишевска

Царовска до Мисајловски: Добивте шамар од средношколците, кои три дена ги буцкате на бојкот

Габриела Димковиќ-Мишевска

Џафери: 27 закони се блокирани од опозицијата, нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да прави пратенички групи

Габриела Димковиќ-Мишевска

Спасовски: На интерпелацијата бев релаксиран, си кажав што сум го сработил

Жарко Настоски

Ресорната Комисија ги прифати измените на Законот за социјална заштита што предвидува лична асистенција за деца од шест години

Ана Ололовска