Две лица во Скопје осомничени за тешка кражба на камион

Од:

Истражна постапка се спроведува против две лица по наредба на Основното јавно обвинителство Скопје поради основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – тешка кражба од член 236 став 2 во врска со став 1 точка 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик.

Осомничените, на возраст од 39 и 37 години, на 4 јуни, од плац за паркирање камиони на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје одзеле товарно моторно возило – кипер марка „Ивеко“ во вредност од 1.900.000 денари.

Делото го сториле така што заедно и по претходен договор дошле на наведената локација, па додека едниот осомничен внимавал некој да не наиде, другиот со употреба на погоден предмет – штрафцигер го стартувал возилото, со што противправно го присвоиле и го напуштиле местото на настанот.

-Бидејќи постојат околности што укажуваат на постоење опасност од бегство и особени околности кои го оправдуваат стравот дека осомничените би можеле да го повторат кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени, се наведува во соопштението на Обвинителството.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американец се возел 15 километри закачен на шофершајбна од шлепер

А1он

Кривична пријава за едно лице за „даночно затајување“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жена краде цвеќе од саксија во центарот на Охрид

А1он

Крадец влегол во дом на 78-годишна кавадарчанка, ја турнал, одзел пари и побегнал

Ана Ололовска

Измамен кумановец за огревно дрво

Ана Ололовска

Ја измамиле дека ќерка и прегазила девојче, дала 122.000 денари да не оди во затвор

Ана Ололовска