Двајца потешко и девет полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Од:

Возач на мопед и еден сопатник на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а девет лица со лесни телесни повреди во шест од вкупно десет сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во четири сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Од сообраќај, според податоците на СВР Скопје, полицијата исклучила 49 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, двајца возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 13 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца возачи почетници, едно возило технички неисправно и 13 возила нерегистрирани.

За непрописно паркирање се издадени 63 казни, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 55 возила.

Евидентирани се и тројца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, седум возачи кои поминале крстосница на црвено светло, осум возачи за неправилно престројување, пет возачи за неправилно престигнување, двајца возачи за не користење на заштитен шлем на вел со мотор, мопед и мотоцикл, 20 возачи за неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и 27 возачи за користење на мобилен телефон за време на управување моторно возило.

Би можело да ве интересира

Сообраќајка кај велешкото село Дреново, еден повреден

Ана Ололовска

Сообраќајка за време на полициски час, двајца повредени

Ана Ололовска

Од понеделник јавниот превоз во Скопје од 5 до 19 часот

Ана Ололовска

РСБСП: Повисоко ниво на сообраќајна култура, основен предуслов за побезбеден сообраќај

Ана Ололовска

Во Скопје подигнати 29 возила со „пајак”

Ана Ололовска

Автобусите од јавниот превоз утре од 5 до 15 часот, во полицискиот час нема да возат

Ана Ололовска