Двајца починати, 83 нови случаи на Ковид-19

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.430 тестови, а регистрирани се 83 нови случаи на Ковид-19.

Во Скопје се регистрирани 45 нови случаи, во Битола – 8, во Берово – 6, во Ресен – 4, во Куманово и Гостивар – по 3, во Прилеп, Кичево, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2, во Тетово, Кавадарци, Охрид, Штип, Гевгелија и Дебар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 83, регистрирани се 13 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани 2 починати лица од Скопје на 78 години и Струмица на 62 години, едно лице е починато во домашни услови и едно во болнички услови. Лицата се пoчинати во период од 28 април до 12 мај годинава.

Регистрирани се 79 оздравени пациенти од: Скопје – 37, Битола – 15, Прилеп – 7, Куманово, Кавадарци и Велес – по 3, Охрид, Штип и Гевгелија – по 2, Берово, Ресен, Кичево, Крива Паланка и Богданци – по 1.

Направени се 1.430 тестови преку: ИЈЗ-187, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-45, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-18, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-28, Авицена-28, Биотек-96, Систина-39, лабораторија Лаор-22, Синлаб-12, Ремедика-19, Плодност-21, Генеа-8, Никоб Лаб-92, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 590.

Досега во земјата се направени вкупно 2.039.981 тестирања на Ковид-19.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 146222, Активни 309
Куманово 16660, Активни 11
Битола 15561, Активни 63
Прилеп 14193, Активни 16
Тетово 13468, Активни 6
Кавадарци 10671, Активни 17
Велес 9782, Активни 3
Гостивар 9603, Активни 10
Охрид 8886, Активни 21
Струмица 8071, Активни 2
Штип 8043, Активни 10
Кичево 5638, Активни 6
Кочани 5087, Активни 8
Струга 4724, Активни 5
Гевгелија 4417, Активни 4
Неготино 3687, Активни 4
Ресен 2743, Активни 14
Свети Николе 2628, Активни 4
Радовиш 2530, Активни 1
Крива Паланка 2415, Активни 1
Делчево 1983, Активни 3
Дебар 1675, Активни 1
Берово 1671, Активни 10
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 0
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 3
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.942, бројот на оздравени пациенти е 301.114, на починати е 9.293, а бројот на активни случаи изнесува 535.

Би можело да ве интересира

108 нови случаи на Ковид-19

А1он

93 нови случаи на Ковид-19, нема починати

110 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

91 нов случај на коронавирус, нема починати лица

Предраг Петровиќ

81 нов случај на Ковид-19

А1он

Двајца починати и 72 нови случаи на Ковид-19

А1он