Двајца починати, 57 нови случаи на Ковид-19

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 704 тестови, а регистрирани се 57 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 39 нови случаи, во Велес – 4, во Куманово, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци и Неготино – по 2, во Радовиш и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 57, регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Прилеп – 10, Битола – 7, Кавадарци – 5, Велес – 3, Охрид, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка – по 2, Неготино, Ресен и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, се регистрирани 2 починати лица од Скопје на 85 години и Битола на 60 години, лицата се починати во домашни услови.

Пријавените лица се починати во период од 20 август до 14 септември.

Направени се 704 тестови: ИЈЗ-138, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-11, Авицена-4, Биотек 10, Систина-2, лабораторија Лаор-1, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-2, Генеа-5, Никоб Лаб-15, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 315.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.180 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161138, Активни   355
Куманово    18193, Активни    31
Битола      17905, Активни    39
Прилеп      15468, Активни    34
Тетово      14449, Активни    9
Кавадарци   12066, Активни    20
Велес 10787, Активни    22
Охрид 10295, Активни    15
Гостивар    10273, Активни    2
Струмица    8774, Активни     8
Штип  8743, Активни     21
Кичево      6066, Активни     5
Кочани      5545, Активни     2
Струга      5172, Активни     1
Гевгелија   4873, Активни     5
Неготино    4135, Активни     4
Ресен 3026, Активни     17
Радовиш     2834, Активни     8
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2659, Активни     2
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1873, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1120, Активни     4
Богданци    1100, Активни     0
Крушево     1037, Активни     5
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.469, бројот на оздравени пациенти е 332.319, на починати е 9.526 а бројот на активни случаи изнесува 624.

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска