Двајца колабирале од страв и панични напади по вакцинирањето, 28 – годишната девојка со компликации денес оди на домашно лекување

Од:

Нема пријавени несакани ефекти по почетокот на масовното вакцинирање во салата „Борис Трајковски“. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека единствен пријавен несакан ефект има кај 28 – годишната девојка вакцинирана во Србија, која денес треба да биде пуштена на домашно лекување.

„Освен две случки на колапс, кој не се поврзува со вакцинирањето туку е поради страв и панични напади, други несакани ефекти нема. Девојката со тромб на очната вена требаше вчера, но денес оди на домашно лекување“, рече министерот Филипче.
Вкупно вакцинирани во земјава, заклучно со вчера министерот рече дека се 13.000 граѓани. Старосната граница за вакцинирање е симната и за вакцинирање се повикуваат лица над 75 години и помлади.

Вчера во салата „Борис Трајковски“ вакцина добиле 2600 граѓани, а министерот Филипче очекува оваа дневна бројка да се искачи на 7000, а доколку е потребно и повеќе. Тој уверува дека во текот на месецот ќе стигнуваат нови количини вакцини, но се уште не кажува точни датуми. Извесно е дека вакцини од Кина се очекуваат меѓу 15 и 20 април, но и за нив точен датум нема.

Би можело да ве интересира

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Павлова-Николовска

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19