Двајца албански државјани осомничени за трговија со марихуана во Гостивар

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против две лица, државјани на Република Албанија за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

-Осомничените на 11 јуни се движеле со патничко моторно возило Фолксваген голф со регистарски ознаки од Република Албанија. При рутинска контрола од страна на полициски службеници возилото било сопрено, при што во багажниот дел бил пронајден ранец во кој имало најлонско пакување со опојна дрога марихуана во вкупна нето маса од 1,7 килограми. Осомничените ја внеле дрогата во Република Северна Македонија преку граничниот премин Блато – Дебар со намера да ја продадат на купувачи од Гостивар, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство.

Надлежен јавен обвинител до Основниот суд Гостивар доставил предлог за определување мерка притвор против осомничените. Судот го прифатил предлогот на обвинителството и на осомничените им определи притвор во времетраење од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Приведени двајца скопјани кои продавале дрога

А1он

Велешанец под истрага за трговија со дрога во Битола

Австралиската полиција за 12 месеци запленила 30 тони дроги

Уапсени албански државјани кај кои е пронајден кокаин

Ана Ололовска

Над еден тон кокаин и три милиони евра запленети во операција против шверц на Балканот