Дваесет и втора Ораторска вечер на Правниот факултет

Од:

На Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска ќе се одржи 22-та Ораторска вечер „Иво Пухан“.

Ораторската вечер, како и конференција на тема „Право, правда и политика во современиот демократски контекст“ што ќе се одржи на 10-ти овој месец, се одбележува Мешународниот ден на човекови права – 10 Декември, што е истовремено и Ден на факултетот.

Оваа година Факултетот ја одбележува и 25 годишнината од основањето на политичките студии.

На финалето на Ораторската вечер ќе настапат 10 говорници, студенти на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Би можело да ве интересира

Факултетите на УКИМ ќе објават ранг-листи на пријавени кандидати според успехот во средно образование

Ана Ололовска

Штуловиот универзитет се одлучи за хибриден модел на настава во новата академска година

А1он

Идната недела пријавување за упис на УКИМ, слободни се 10 798 места

Ана Ололовска

Почна првиот уписен рок на Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип

Ана Ололовска

Студентите ќе може да полагаат испити со физичко присуство доколку се почитуваат мерките

А1он

Испитите и колоквиумите на факултетите може да се организираат електронски, но не и со физичко присуство

Кристијан Ландов