ДУИ: Не сме запознати со иницијативата на СДСМ за свикување седница, одлуките треба да се носат со консензус

Од:

ДУИ не се запознати со содржината на иницијативата на СДСМ и досега не е побарана поддршка или консултација за ова прашање, соопштија за МИА од партијата потенцирајќи дека сите одлуки би требало да се носат со општо консензус и широка поддршка.

Пратеници од СДСМ и НСДП собираат потписи за свикување седница на Собранието за да се потврдат одлуките на претседателот на државата за вонредна состојба поради пандемијата со Ковид-19.

-Ние не сме запознаени со содржината на иницијативата на СДСМ и досега не е побарана поддршка или консултација за ова прашање. Во однос на сите прашања поврзани со тековната состојба која што ги засега сите граѓани подеднакво, би било добро да се решаваат со општ консензус и широка поддршка.

Консензуално го распуштивме Собранието, исто така консензуално и ги одложивме изборите. Секако ќе ја разгледаме иницијативата штом ќе се достави во Собрание, посочуваат од ДУИ.

Би можело да ве интересира

Критики за програмата и кадровските решенија од опозицијата, прва половина од собраниската седница за избор на новата влада

Мицкоски: Државата е во клиничка смрт, институциите се доведени пред пропаст

Собраниска седница за избор на новата влада

(ВИДЕО) Мицкоски: Доаѓа времето кога татковината треба да направи повеќе за граѓаните

Катерина Ѓуровски

Во новата Влада ќе има 20 мажи и само три жени

Катерина Ѓуровски

Македонија добива нова влада