Драстично зголемени нивоата на реките

Од:

Нивоата на реките се драстично зголемени по врнежите што изминативе денови ја зафатија земјава. Некои се дури речиси шест пати над просекот за јануари.

Според денешните хидролошки мерења, надојдени се Вардар, Треска, Лепенец, Пчиња, Бабуна, Брегалница, Струмица, Црна и Сатеска.

Ниту една од реките не е под просекот, за разлика од езерата, чија состојбата е незначително променета. И натаму Охридското и Преспанското се под просечните вредности.

Би можело да ве интересира

Облачно и посвежо, со дожд и грмежи

Горан Наумовски

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи

(ВИДЕО) Силен дожд во Шпанија, нема возови меѓу Мадрид и Барселона

Горан Наумовски

Променливо облачно со повремен дожд, пад на температурата до 10 степени

Од утре вечер дожд и пад на температурата до осум степени

УХМР: Утре локална нестабилност со пороен дожд и грмежи