Досега над 1.000 заболени од грип, бројката расте

Од:

Се зголемува бројот на заболени од грип. Минатата недела се регистрирани повеќе од 1.000 заболени, вели д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

Во ИЈЗ пристигнати биле 40 материјали за тестирање, а од нив 20 биле позитивни на грип.

Според Микиќ, во државава циркулираат три типа на вирусот – тип Б, АH1 и АH3,  истите типови кои циркулираат во Европа.

„Од 14 пациенти кои биле хоспитализирани земен е материјал, а половина од низ се позитивни на грип. Тоа значи дека половина од пациентите биле хоспитализирани поради пневмонии, што се должи на грип. Сè уште ги обработуваме податоците во однос на критичните пациенти, бидејќи таков тип информации не ги добиваме преку редовниот надзор, туку преку јавување во болниците“, вели д-р Микиќ.

Би можело да ве интересира

Марија Андоновска нова директорка на Институтот за јавно здравје

ИЈЗ: Се намалува бројот на заболени од грип, досега починале 14 лица

Горан Наумовски

Намалување на бројот на заболени од грип

Регионот се бори со голема кашлица, во земјава веќе има седум случаи

Грипот зема замав, уште еден починат

Катерина Ѓуровски

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

Горан Наумовски