ДОМ: 5 јуни – Меѓународен ден на животната средина

Од:

Оваа година, меѓународниот ден на животната средина – 5 јуни, се одбележува со слоганот – „Време е за природата“ и не повикува сите нас жители на планетата Земја да покажеме поголема грижа за екологијата и за заштитата на животинскиот и растителниот свет, велат од ДОМ.

„Одбележувањето на светскиот ден на животната средина е повод уште еднаш да ги преиспитаме нашите активности кои нанесуват штета на природата. Природата која ни обезбедува се што ни е потребно, е загрозена од најразлични влијанија и секој од нас поединечно и организирано треба постојано да придонесува за нејзина заштита“, соопштиваат од ДОМ.

Вообичаено Зелената партија ДОМ овој ден го одбележува со акции, како чистење на одредени локации од отпад, садење дрвја и цвеќиња, ослободување на заробените во бетон дрвја. Поради сегашните околности со корона пандемијата, ваквите активности од партијата велат дека ги одложуваат за следниот период.

Би можело да ве интересира

ДОМ: Да не поскапува струјата за домаќинствата

А1он

Нова прoектна активност за одржливо користење на дивите видови растенија

Ана Ололовска

ДОМ апелира да запре постапката за донесување на Урбанистичкиот план за Малиот ринг

Ландов

ДОМ: Ќе бараме промена на изборниот модел, со една изборна единица и отворени листи

А1он

„Зелена котлина“: По скандалозната одлука на Управен за рудникот Иловица, поднесена жалба до Вишиот Управен суд

Ана Василевска

Компанијата Млечна Индустрија ги отфрла обвинувањата за наводно труење на риби во река Брегалница во Делчево

Ана Ололовска