Директорката на Клиниката за дерматологија заразила петмина колеги од тестирани 30

Од:

Пет лица од контактите на директорката на Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирусот, покажале тестовите направени во Институтот за јавно здравје. Министерот Венко Филипче рече дека тие немале симтоми, и сите се колеги од Клиниката за дерматологија кои биле во домашна изолација 16 дена.

„Од тестирани 30 лица кои контактирале со директорката пет се позитивни на вирусот. Останатите ќе се тестираат во следните четири – пет денови. Во добра состојба се, имаат лесна клиничка слика и остануваат во домашни услови во постојан контакт со Инфективната клиника“, рече министерот Филипче.

Тој не одговори прецизно на прашањето уште колку луѓе кои биле во контакт со директорката треба да бидат тестирани, но рече дека очекува бројката да достигне 180-190 лица. Првата група тестирани биле од Скопје, а за тестирање чекаат и лица од други градови.

Кај поранешната директорка на Клинката за дерматологија коронавирус беше дијагностициран на осми март, а на деветти март во изолација беа ставени сите луѓе со кои контактирала по враќањето од Италија на 29 февруари.

Би можело да ве интересира

Заеви ќе донираат скафандери, визири и маски за здравствените работници

Ана Ололовска

Општинскиот кризен штаб Куманово бара од Комисијата за здравство да ја увиди функционалоста и капацитетите на болницата

Ана Ололовска

Безбедносната состојба во општините Дебар и Центар Жупа стабилна

Ана Ололовска

Градоначалникот на Дебар: 22 брисеви се земени од средата до сега, резултати има само за два

Приведени се 122 лица кои не ја почитувале забраната за движење

Ана Ололовска

Во Куманово 14 прекршувања на ограничувањето на движење

Ана Ололовска