Димитров: Посетата на Фон дер Лејен силен сигнал за потребата од почеток на преговорите со ЕУ

Од:

Добредојде во Северна Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!, напиша вицепремиерот Никола Димитров на неговиот Фејсбук профил.

– Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на преговорите. Исчекор ни е повеќе од потребен за да ја вратиме вербата и надежта на младите луѓе во европската идеја и перспективата за европски начин на живот дома, објави Димитров.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: Длабоко сум вознемирен од сликите од Газа

Урсула фон дер Лајен: Со руски пари да се купи оружје за Украина

Горан Наумовски

Урсула фон дер Лајен ја објави својата кандидатура за втор мандат на чело на ЕК

Фон дер Лајен: ЕУ ја потврдува посветеноста на иднина во која сите шест земји од Западниот Балкан ќе бидат нејзини членки

ВИДЕО: Урсула фон дер Лајен пристигна во Киев со важна порака за Зеленски

Катерина Ѓуровски

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик