ВИДЕО: Димитриев за Груевски: Не можам да му одземам нешто што не сум му дал

Од:

„Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашање како ќе гласа тој за предлогот за одземање на мандатот на Груевски, пред седницата на комисијата за мандатни прашања на која единствена точка на дневен ред е предлогот за одземање на мандатот на Груевски поради шестмесечно неоправдано отсуство од Собранието.

Димитриев не сакаше да говори во име на целата пратеничка група, тој потенцира дека е негов личен став, но од изјавата може да се заклучи дека тој ќе гласа против ако предлогот биде ставен на пленарна седница.

Ниту другите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да кажат дали сметаат дека Груевски треба да остане пратеник, но го проблематизираат кредибилитетот на пратеникот Павле Богоевски кој ќе претседава со комисијата.

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска рече дека секој пратеник треба да сноси морална одговорност и самиот е одговорен за личниот кредибилитет. Таа не прецизира но се поизвесно е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе бара изземање на Богоевски од комисијата.

За пратеникот на СДСМ Хари Локвенец, пак, секое дефокусирање и можно одбегнување на дебатата за мандатот на Груевски значи занимавање со ланскиот снег, наместо со конкретниот проблем.

Седницата за мандатот на Груевски е закажана за утре во 11 часот, а се очекува со неа да претседава Павле Богоевски, иако не се исклучува можноста на негово место да седне заменичката Снежана Калеска Ванчева.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Заев: Груевски најмногу би помогнал ако се врати да си ја отслужи казната

Ана Ололовска

Седници на Буџетскиот совет и собраниската Комисија за здравство

Ана Ололовска

Донесени законите за основно образование и за наставници и стручни соработници во основните и средни училишта

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара прераспределба на комисиите и учеството во работните тела на Собранието

Ана Ололовска

СДСМ: Груевски во препознатлив кукавички стил се прави јунак од тастатура

Ана Ололовска

Груевски: Што да кажам за СЈО, кога тие што го бранеа, сега сакаат да го нема

Ана Ололовска