ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

Од:

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и агитирање, како и за евидентирање на лични податоци на гласачите од страна на овластените претставници на политичките партии.

Денешната седница започна со еден час задоцнување, а по паузата членовите на Комисијата ќе продолжат со разгледување на останатите 61. приговор од ВМРО-ДПМНЕ за Центар, 17. исто така од ВМРО-ДПМНЕ за Струга. Потоа треба да се разгледаат 252 приговори за гласањето во 15 општини поднесени од СДСМ и коалицијата.

Досега ДИК нема прифатено ниту еден приговор за гласањето во вториот круг. Отфрлени се сите приговори за Куманово поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, од НДП, ДУИ и ДПА.

Рокот на Управниот суд за решавање по евентуалните одлуки на ДИК завршува во сабота во 19 часот.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

eight + twelve =