Десет општини во Скопје со трицифрена бројка на заболени од Ковид-19

Од:

Десет скопски општини имаат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19, покажува денешната статистика на Министерството за здравство.

Со најголем број случаи на коронавирус и натаму останува општина Чаир, каде има речиси три до четири пати повисок број заболени отколку во останатите општини. Аеродром, Бутел, Гази Баба, Центар, Сарај и Карпош се исто така на врвот на листата според бројот на активни случаи.

Ова е листата на активни случаи по општини во Скопје, каде во моментов има 1987 заболени лица.

• Чаир – 409

• Аеродром – 150

• Бутел – 162

• Гази Баба – 189

• Центар – 143

• Карпош – 163

• Сарај – 149

• Кисела Вода – 109

• Ѓорче Петров – 114

• Студеничани – 110

• Шуто Оризари – 86

• Арачиново – 50

• Илинден – 32

• Петровец – 16

• Чучер Сандево – 18

• Сопиште – 14

• Зелениково-6

• Странец – 2

• Нераспределени – 65

Би можело да ве интересира

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот: „Размислете дали да патувате“

А1он

Нови 155 заболени од Ковид-19, починати се две лица

А1он

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

А1он

Во Геријатриската болница во Ѓорче кластер со 17 заразени со коронавирус

А1он

Починатиот 22-годишен пациент од Ковид-19 имал Даунов синдром

А1он

Седум скопски општини со над 100 заболени од коронавирусот

А1он