Дендиас: Потребно е целосно и доследно спроведување на Договорот од Преспа

Од:

Северна Македонија треба целосно и доследно да го спроведува Договорот од Преспа, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во неговото воведно обраќање на постојаната Комисија за национална одбрана и надворешни прашања во грчкиот Парламент.

Шефот на грчката дипломатија истакна дека Грција ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија и Албанија, но очекува од двете соседни земји „да направат опипливи чекори напред во важните прашања“.

-Во однос на Северна Македонија, за нас, прашањето е целосно и доследно спроведување на Договорот од Преспа. Нова демократија, уште од времето кога беше во опозиција, се имаше изјаснето за проблемите што смета дека постојат во текстот на овој договор. Но, уште тогаш јасно кажавме и (актуелниот премиер) Киријакос Мицотакис ги повторуваше ставовите, дека по стапувањето во сила (на договорот), земјата е апсолутно обврзана да го почитува. И тоа го прави како Влада, рече Дендиас.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Србија од утре во официјална посета на Грција

Ана Ололовска

Дендиас по работниот појадок во Брисел: Верувам дека во одредена мерка, нешто постигнавме денеска

Ана Ололовска

Неформален работен појадок во Брисел на МНР од ЕУ и од Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Тлото не мирува: Нов земјотрес го стресе Крит

Уапсени десет лица и повреден еден полицаец за време на вчерашните инциденти во Атина

Ал Џезира: Атина и Анкара на раб на вооружен судир