Дендиас: Потребно е целосно и доследно спроведување на Договорот од Преспа

Од:

Северна Македонија треба целосно и доследно да го спроведува Договорот од Преспа, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во неговото воведно обраќање на постојаната Комисија за национална одбрана и надворешни прашања во грчкиот Парламент.

Шефот на грчката дипломатија истакна дека Грција ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија и Албанија, но очекува од двете соседни земји „да направат опипливи чекори напред во важните прашања“.

-Во однос на Северна Македонија, за нас, прашањето е целосно и доследно спроведување на Договорот од Преспа. Нова демократија, уште од времето кога беше во опозиција, се имаше изјаснето за проблемите што смета дека постојат во текстот на овој договор. Но, уште тогаш јасно кажавме и (актуелниот премиер) Киријакос Мицотакис ги повторуваше ставовите, дека по стапувањето во сила (на договорот), земјата е апсолутно обврзана да го почитува. И тоа го прави како Влада, рече Дендиас.

Би можело да ве интересира

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска

Анкета: Две третини од Грците загрижени за пандемијата, 74% убедени дека мора да се носи маска

Ана Ололовска

Турција ја обвинува Грција дека депортира мигранти без процедура за азил, а ЕУ се прави дека не гледа

Ана Ололовска

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он

Пецас: Не постои никаков проблем околу ратификацијата на трите договори со Северна Македонија

Ана Ололовска