Ден на жалост во Општина Кисела Вода поради смртта на Беличанец

Од:

Во Општина Кисела Вода денеска е Ден на жалост поради смртта на поранешната градоначалничка и актерка Билјана Беличанец.

Советот на Општината вчера со едноминутен молк ја почна вонредната седница свикана по повод смртта на Беличанец. Советниците едногласно донесоа одлука денешниот ден да биде прогласен за ден на жалост на територијата на општината. Со одлуката се откажуваат сите културни, спортски, забавни и други манифестации.

Градоначалникот Филип Темелковски најави иницијатива за преименување на новоизградениот Дом на културата КВК во „Билјана Беличанец“.

Беличанец (45) почина во неделата. Таа беше актерка во Драмскиот театар во Скопје и градоначалничка на Кисела Вода од 2013 до 2017.

Би можело да ве интересира

Се бара помош за опожарените станови во Кисела Вода

Мери Јордановска

Се разгледуваат уште две алтернативни локации за преселба на центарот за зависници во Кисела Вода

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожарот изгоре сè, ѝ остана само една кеса во рацете

Мери Јордановска

Темелковски на протест со жителите на Кисела Вода за дислокација на Центарот за зависници

„Улици“ скинале кабел, пола Кисела Вода без струја

ВИДЕО: Гори стан во Кисела Вода, има заглавени станари во зградата

Ана Ололовска