Демонстрантите и вечерва побараа оставка од Владата

Од:

Активистите од граѓанското движење „Протестирам“ и  вечерва побараа оставки од Владата и ослободување на сите активисти кои се притворени поради учество на протестите што се одржаа на 5 мај.

Демонстрантите вечерва останаа пред Влада и ја немаа вообичаената маршута Влада – Основен суд 1 – Собрание.

И денеска протестите, наместо пред Владата, се одржаа кај крстосницата на булеварот Климент Охридски.

Демонстрантите утре ќе протестираат во 13 часот пред Основниот суд и ќе се приклучат на протестот што ќе се одржи во 14 часот пред Владата.

Извор: Мета

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

Leave a Comment

eighteen − 13 =