Демократскиот сојуз го осудува насилството и бара ригорозни казни

Од:

Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на меѓуетнички план.

dobivaj vesti na viber

Демократскиот сојуз инсистира на истрага со цел да се откријат организаторите на овој напад, каде освен со камења, столици и други предмети, најмалку две лица користеа и огнено оружје.

„Протестите се демократско право на искажување на став и револт, но насилството и напади врз полицијата се недозволени. При масовни собири и протести,секогаш има поединци,но и организирани групи, кои смислено прават инциденти. Ги повикуваме сите што протестираат да се воздржат од насилство, а кога нема формален организатор,партиите незадоволството на граѓаните да не го користат за партиски цели. Демократскиот сојуз докрај ќе ги штити националните и стратешките интереси на Македонија“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Демократски сојуз: Комисијата да не преговара за историски прашања поврзани со Охридската Архиепископија

Горан Наумовски

Демократскиот сојуз бара Собранието да расправа за студентскиот стандард

Горан Наумовски

Демократски сојуз: МВР да ги открие сторителите на физичкиот напад врз Зоран Божиновски

Демократски сојуз: Македонија не смее да биде промоција на фашизмот

Демократски сојуз: Владата да не го зголемува вештачки процентот на Албанците

Катерина Павлова-Николовска

Демократски сојуз: Парламентот да расправа за инвестициите во инфраструктурата