Демократски сојуз: Самостоен настап на локалните избори

Од:

Централниот совет на Демократскиот донесе одлука за самостоен настап на Демократскиот сојуз на локалните избори или во коалиција со сродни политички партии за што го овласти претседателот да води соодветни преговори информираат од партијата.

dobivaj vesti na viber

„Истовремено, Централниот совет на ДС ја повикува Владата да ги обезбеди сите неопходни услови за фер и демократски изборен натпревар, вклучувајќи го и навременото обезбедување на апарати и софтвер за земање отпечаток од прст (фингерпринт) при гласањето, што е и законска обврска. На седницата, Централниот совет беше информиран за состојбите околу пандемијата и одржувањето на пописот, при што зазеде став да ги повика граѓаните во дијаспората и во Македонија да се попишат, а државата да ги обезбеди сите неопходни услови за здравствено безбедно одвивање на пописот“ – се вели во соопштението од Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

Демократскиот сојуз го осудува насилството и бара ригорозни казни

Горан Наумовски

Демократски сојуз: Стратегијата за ЕУ е во колапс

Демократски сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

Демократски сојуз: Мицкоски е очаен

А1он

Демократски сојуз: Неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за политичка дискредитација

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Даваме рок од 24 часа Демократскиот сојуз да одговори за бесплатниот паркинг на функционери на власта, во спротивно ќе ги објавиме целосните списоци

Катерина Павлова-Николовска