Дел од пратениците дојдоа со велосипеди и тротинети на првата седница во Собранието

Од:

Пратениците во Собранието од редовите на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, пристигнаа со велосипеди на денешната конститутивна седница, а на социјалните мрежи објавија и снимка од нивното доаѓање. Тие велат дека патувањето до законодавниот дом со велосипед ќе биде пракса за оваа политичка партија, како симболика за борбата против бенефициите на народните избраници.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, пак, на социјалните мрежи се пожали дека не му било дозволено да го внесе својот електричен тротинет во зградата на Собранието.

„Собранието е подготвено да исплати илјадници евра патни трошоци, а истовремено има забрана за внесување на електрични тротинети во зградата. Собраниската бирократија мора да ја промениме, посебно кога е во интерес на животната средина и штедењето на буџетски средства,“ напиша Муцунски.

Во минатите парламентарни состави исто така можеа да се видат пратеници, но и други јавни функционери како одат на работа со велосипед, но таквите примери беа почесто од промотивна природа и пратениците не се придржуваа до велосипедската рутина. Исклучок е пратеничката од минатиот парламентарен состав, Ирена Стефоска, која на работа во Собранието одеше со велосипед секогаш кога дозволуваа временските услови.

Би можело да ве интересира

Собранието ги донесе измените на Изборниот законик

А1он

Во Собранието нова 52 седница и продолжение на 50-тата

А1он

(ВИДЕО) Митрески: Со измените на Законот за облигациони односи, каматите нема да смеат да бидат повисоки од долгот

Ана Ололовска

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ се однесува нехумано, ја злоупотребува колективната тага за ситни политички поени

А1он

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

А1он