(ВИДЕО) Данев: Ако има тајно гласање за измени во уставот, ќе ја напуштам седницата

Од:

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, вели дека ако во Собранието има тајно гласање за уставни измени, тој ќе ја напушти седницата.

„Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став, а тоа е дека за мене овој процес е завршен. Тоа значи дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот“, рече Данев.

Тој повтори дека референдумот немал цензус, што е услов за успешен референдум.

„Јас како пратеник нема да гласам за уставни измени, со цел промена на уставното име“, додаде Данев.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Грчкиот Парламент во првото гласање даде зелено светло за дел од уставните измени

Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

Ана Ололовска

Иванов: Законите за употреба на јазиците и за ратификација на спогодбата од Преспа се противуставно објавени

Ана Ололовска

Службен весник ги објави Законите за употреба на јазиците и за ратификација на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Франција го поздрави гласањето за уставните измени

Наум Локоски

„Комерсант“: Со уставните измени во Македонија, отворен и е патот во НАТО и ЕУ, но и за автокефалност на МПЦ

Наум Локоски