(ВИДЕО) Црвенковски: Ова е почеток на крајот на режимот на Груевски

Од:

„Како да се врати Бендевска, Шеќеринска во Собрание и да им се обратат на Бонева и Јанкуловска. Ако се вратиме ќе бидеме ваши соучесници во инсталирање на диктатурата. Надежта на народот сега е во нас. Вс ве чека народна казна“, порача пред охриѓани лидерот на  СДСМ, Бранко Црвенковски.

dobivaj vesti na viber

Не нјадоброто, единственото решение е народот да реши, и тоа на парламентарни избори, рече Црвенковски.

„Оваа држава не ми припаѓа ниту на мене ниту на Груевски. Народот може да реши на два начина, едниот е на фер избори и вториот начин кој е лош за сите, а и за Груевски. Знаете ли кога почнува да паѓа диктатурата. Кога полицијата ви останува. По 200 евра им поделија на оние кои се пресметуваат со народот. Денеска донесоа нов закон. По 22 години и на премиерот ќе му следува полициско обезбедување по  завршување  на мандатот. Ова е почетот на крајот на режимот на Груевски. Ова не е битка за власт, на партија или коалиција. Ова е битка за иднината на цела Македонија. Ова е битка за правда, за слобода, за иднина. Ова е битка на народот против диктаторскиот режим. Оваа битка е веќе добиена. Одиме до крај“, рече Бранко Црвенковски.

Би можело да ве интересира

Првомајски работнички протест: Повисоки плати од утре, не сме ви робови седум дена во неделата

Катерина Павлова-Николовска

Украдени солзавци и шок бомби од магацин на полицијата во Охрид

Еколошки активисти блокираа четири моста во Лондон

А1он

Кривичен суд: Граѓаните имаат право да протестираат, но пресудата за сообраќајката кај „Сити мол“ не е правосилна, подлежи на проверки

А1он

(ВИДЕО) Со протест се бараше правда за сообраќајката кај „Сити мол“: Доста беше тортурата и лудилото

Кристијан Ландов

Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

А1он

Leave a Comment

twelve − 9 =