(ВИДЕО) Црвенковски: Ова е почеток на крајот на режимот на Груевски

Од:

„Како да се врати Бендевска, Шеќеринска во Собрание и да им се обратат на Бонева и Јанкуловска. Ако се вратиме ќе бидеме ваши соучесници во инсталирање на диктатурата. Надежта на народот сега е во нас. Вс ве чека народна казна“, порача пред охриѓани лидерот на  СДСМ, Бранко Црвенковски.

Не нјадоброто, единственото решение е народот да реши, и тоа на парламентарни избори, рече Црвенковски.

„Оваа држава не ми припаѓа ниту на мене ниту на Груевски. Народот може да реши на два начина, едниот е на фер избори и вториот начин кој е лош за сите, а и за Груевски. Знаете ли кога почнува да паѓа диктатурата. Кога полицијата ви останува. По 200 евра им поделија на оние кои се пресметуваат со народот. Денеска донесоа нов закон. По 22 години и на премиерот ќе му следува полициско обезбедување по  завршување  на мандатот. Ова е почетот на крајот на режимот на Груевски. Ова не е битка за власт, на партија или коалиција. Ова е битка за иднината на цела Македонија. Ова е битка за правда, за слобода, за иднина. Ова е битка на народот против диктаторскиот режим. Оваа битка е веќе добиена. Одиме до крај“, рече Бранко Црвенковски.

Би можело да ве интересира

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Костадиновска Стојчевска: Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување

Протест на вработените во судска администрација, поддршка добија од претседателот на Судскиот совет

Предраг Петровиќ

Со протест и блокада прилепчани бараат да се реши проблемот со загадениот воздух

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО