Членовите на АВМУ и на Советот на МРТВ да се бираат со 61 пратеник, предложи власта, опозицијата бара 2/3 мнозинство

Од:

Група пратеници од владејачкото мнозинство предложи измени на законот кои се однесуват на изборот на членовите на Програмскиот сервис на МРТВ и Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги да се донесат со 61 пратеник по скратена постапка, наспроти двотретинско мнозинство, односно 80 гласа, како во постоечкиот закон. На овој начин власта сака да го забрза процесот за избор на членовите во двете тела кој заглави повеќе од година и половина кај Собраниската комисија за избори и именувања, уште во 2019 година кога власта и опозицијата не можеа да се усогласат како да се направи тој избор.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска бурно реагира на предлогот и вели дека нема да прифати ваков предлог, со кој, според нив, се политизира јавниот сервис и регулаторното тело. На денешната седница тие побараа да се тргне точката од дневниот ред да се гласа со 2/3 мнозинство и бадентер, но барањето не беше прифатено и пратениците ја изгласаа потребата од носење на измените на законското решение.

Власта во неколку наврати потенцираше дека процесот околу поставување на нови раководни кадри во Програмскиот сервис на МРТВ и на Советот на АВМУ е приоритетен, но не успеа тоа да го стори бидејќи двете страни не можеа да најдат заедничко решение во кое свое учество требаше да има и опозицијата. Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ брифираа дека опозицијата барала одреден број од членовите да бидат луѓе кои се блиски до нивните политики, што за владејачкото мнозинство не било прифатливо.

Инаку во Програмскиот совет на МРТВ треба да се изберат членови кои се од редот на експертите од медиумската фела, а оваа забелешка беше нотирана и во извештајот на Прибе.

Засега ВМРО-ДПМНЕ нема најава дали овој закон ќе го блокира и на кој начин.

Би можело да ве интересира

Македонската телевизија не се емитува во Бугарија, Ковачевски ќе бара одговор од МНР зошто

Катерина Павлова-Николовска

АВМУ: Премиерот да се воздржи од искажување лични ставови за медиумите

Програмскиот совет при МРТ и ЗНМ: На нетранспарентен начин се крати буџетот на МРТ

Ана Ололовска

Радиодифузерите ќе платат 25 проценти помалку за дозволи за следната година

МАН: Собранието да ги избере новите членови во советите на МРТ и на АВМУ преку постоечкиот закон

Медиумски мрак почнува в недела, кабелските оператори времено ќе ги гасат сите телевизии

Маја Илиевска-Пачемска