Чичко го малтретирал 10-годишниот аутистичен внук: Го врзал за дрво во Градскиот парк

Од:

Грозоморна глетка ги затекнала вчера посетителите на Градскиот парк во Скопје, кога виделе како човек врзал со гума дете за дрво и го малтретирал, а неговата 9-годишна сестра ја мавал со прачка. Еден од посетителите го снимил овој морничав настан и го пријавил човекот во полиција.

Случајот завршил во Единицата за насилен криминал – се утврдило дека станува збор за чичко на 10-годишно момче со аутизам и за неговата сестра. Родителите наводно ги оставиле децата на чување кај чичкото, а тој се изживувал со нив и ги малтретирал, за што впрочем говорат и направените снимки.

До Основното јавно обвинителство од страна на Единицата за насилен криминал поднесени се пријави и против родителите и против чичкото, за запуштање и малтретирање малолетно дете.

Од обвинителството се чека дали ќе им биде одредена мерка притвор.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тројца уапсени во Визбегово, правеле масло од канабис во мини-лабораторија

А1он

(ВИДЕО): Со тупаници и клоци полицајци тепаат момче од ромска националност во Битола

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Спасовски: Продолжуваме со подобрување на условите за работа на полицијата, се грижиме за животната средина

Ана Ололовска

Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Ана Ололовска

Спасовски за сообраќајните казни за премиерот и министри: Не може да има неказнивост за никого

Ана Ололовска

Пасоши и лични карти со новото уставно име на државата од следната година

Ана Ололовска